Tökmag tea

Tökmag

 

A tök Dél-Amerikából származik, számos változatát termesztik Európában is. Az uborkával, a sárgadinnyével, a cukkinivel és a patisszonnal együtt a tökfélék (Cucurbitaceae) családjába tartozik, amelynek több száz faja létezik világszerte. A sütőtök ízletes, könnyen emészthető és alacsony kalóriatartalmú (100 g húsában mindössze 17 kalória és 7 g szénhidrát van), A-vitaminban és káliumban gazdag. Gyógyító hatása leginkább a Magyarországon és Európa egyes régióiban termelt olajtök héj nélküli magjának van. A tökmagot régen a bél élősködői ellen ajánlották. Manapság leginkább húgyúti panaszok kezelésére használják (főleg idősebb férfiaknál, akiknél a megnagyobbodott prosztata szűkíti a húgyvezetéket). A sütőtök húsából készült tea segíthet a gyomorhuruton és a bélbetegségeken, valamint a terhesség alatti hányáson is. A növény virágaiból készült főzet javítja a közérzetet, erősíti a szervezetet.

GYÓGYÍTÓ HATÁS: A tökmag többek között kukurbitacint, fitoszterolt, glikozidokat és tokoferolt tartalmaz. Számos sejtvédő folyamatban nagy jelentőségük van a benne található nyomelemeknek (szelén, mangán, cink, réz). A tökmagolaj segít megszabadulni a galandféregtől és a cérnagilisztától.

TEA:

  1. Mozsárban törjünk össze 10 g tökmagot
  2. szórjuk egy bögrébe, és öntsük le forrásban lévő vízzel.
  3. Ahhoz, hogy gyógyító hatást érjünk el a vizeletkiválasztó rendszer területén, naponta legalább 1 l teát kell meginni.

GYÓGYTEA KEVERÉKEK:


Éjszakai bevizelés ellen
-40 g tökmag
-20 g orbáncfűlevél
-20 g árnikalevél
-20 g párlófűlevél
Ez a gyógynövény keverék egyszerre fizikai és pszichikai hatású. Erősíti a húgyszerveket és megnyugtat.

Bélhurut ellen
200 g sütőtök

  1. A meghámozott, feldarabolt tököt főzzük meg 1 l vízben, amíg teljesen szét nem esik.
  2. Ne Szűrjük le.
  3. Bélhurut és hasmenés esetén együnk meg naponta 2 adag pürét, amíg a tünetek meg nem szűnnek.